Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Brady™ Laser and Ink Jet Sign Blanks: Notice
Laser and Ink Jet Notice Blank Signs are made of laser printable Permanent Polyester (B-747) and are recommended for alphanumeric and barcode applications and work well on the topside of most circuit boards and ICs.
| For Use With (Equipment) | Laser and inkjet printer |
|---|---|
| Display Text | Notice |
| Color | White,Blue |
| Quantity | 25/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Used for safety, maintenance and general markings within a facility |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic,Pressure-sensitive |
Brady™ TLS2200™ and TLS-PC™ General Purpose Labels
Labels for the TLS 2200™ & TLS-PC Link™ Thermal Transfer Portable Printers in a wide variety of materials to meet your application needs.
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Format | Label |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | iDXPERT™, LabXpert™ Printer |
|---|
Brady™ HandiMark Tamper-Resistant Tapes
HandiMark Tamper-Resistant Tapes are made of B-530 tamper resistant film, which destructs upon removal, breaking into small pieces.
| Color | White |
|---|---|
| Length (English) | 50 ft. |
Brady™ IDXPERT™ and LABXPERT™ FreezerBondz II Labels: Rectangular with Circles
Labels withstand environments from LN2 to autoclave, helping preserve research while maintaining sample traceability
| Shape | Rectangle with Rounded Corners |
|---|---|
| Description | Surface Mount |
| Width (English) | 1 in. |
| Color | Black,White |
| Quantity | 300/Pk. |
| Material | Polyester |
| Width (Metric) | 25.40 mm |
| Thickness (Metric) | 0.081 mm |
| Format | Label |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | LabXpert™ Printer |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +130 °C |
| Finish | Semi-gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ StainerBondz™ Tissue Cassette Labels
Give histology and anatomical pathology labs a reliable solution for lab labeling and specimen tracking
| Thickness (Metric) | 0.117 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Format | Label |
| Width (English) | 1 in. |
| Labels per Row | 1 |
| Color | White |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| For Use With (Application) | General identification, Laboratory identification |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Height (English) | 0.25 in. |
| Height (Metric) | 12.7 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 5 in. |
| Thickness (English) | 0.0045 mil |
| Color | Black,White |
| Quantity | 5/Pk. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Hazardous materials |
| Height (English) | 5 in. |
| Format | Label |
|---|---|
| Display Text | NFPA |
| Color | Red,Yellow,Blue,White |
| Quantity | 250/Pk. |
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Use in laboratories and other indoor work areas |
| Height (Metric) | 15.24 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 4 in. |
| Display Text | Health, Flammability, Reactivity, Personal Protection |
| Color | Red,Yellow,Blue,White |
| Quantity | 10/Pk. |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | 29 CFR 1910.1200 |
| For Use With (Application) | Hazardous materials |
| Height (English) | 6 in. |
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Red,Yellow,Blue,White |
| Certifications/Compliance | 29 CFR 1910.1200 |
| For Use With (Application) | Hazardous materials |
National Marker™ Paper Shipping Labels for Hazardous and Nonhazardous Waste
Chemical- and weather-resistant labels
| Height (Metric) | 15.24 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 6 in. |
| Thickness (English) | 4 mil |
| Color | Yellow |
| Quantity | 500/Pk. |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | EPA and DOT, 17-985-409C or -409D, 17-985-409E |
| For Use With (Application) | Hazardous waste |
| Height (English) | 6 in. |
National Marker™ Stick-on Numbers and Symbols for Vinyl and Paper Write-On HMIG Labels
Stick-on personal protection numbers and symbols made from pressure-sensitive vinyl printed with fade-resistant UV ink